Erkių platinamos ligos ir situacija Švenčionių rajone

Atgal

Erkių platinamos ligos ir situacija Švenčionių rajone

2024-04-15

Erkės yra labiausiai paplitusios kraujasiurbės stuburinių gyvūnų ektoparazitės, kurios parazitavimo metu gali perduoti įvairius erkinius patogenus savo šeimininkui. Jų seilėse yra įvairių bakterinių, virusinių ir pirmuonių ligų sukelėjų. Lietuvoje erkės dažniausiai platina erkinį encefalitą ir Laimo ligą.
LAIMO LIGA
Laimo liga arba kitaip vadinama boreliozė – dažniausia pernešėjų (erkių) platinama liga šiaurinio pusrutulio vidutinio klimato zonoje.
Laimo ligos susirgimai dažnesni – pavasarį ir vasarą, kuomet išsineria nimfos ir rudenį, kai subręsta suaugusios erkės. Žmogus užsikrečia Laimo liga, kai užsikrėtusi erkė siurbdama kraują, į žaizdą suleidžia seiles (jose yra borelijų). Užsikrečiama dažniausiai praėjus 48–72 val. po erkės įsisiurbimo. Susirgus borelioze – apie 80 proc. pasireiškia šios ligos požymis – migruojanti eritema (koncentrinis paraudimas odoje, erkės ikandimo vietoje), eritema būna apie 5 cm skersmens, linkusi didėti. Eritema gali pranykti, tačiau Laimo liga progresuoja toliau, atsiranda galvos skausmai, nuovargis, nerimas ar į gripą panašūs simptomai. Sukėlėjas migruodamas iš pažeidimo vietos per kraujagysles ir limfagysles, gali įsiskverbti ir pasireikšti odoje, sąnariuose, širdyje, nervų sistemoje, endokrininėse liaukose ir virškinimo trakte bei šiuos organus pažeisti.
Mėnesio bėgyje pajaučiami panašūs į gripą simptomai – karščiavimas kaulų laužymas, raumenų skausmąs bendrąs nuovargis, limfmazgių padidėjimas. Vėliau negydant ligos maždaug po mėnesio nuo eritemos pradžios gali atsirasti neurologinės sistemos pažaida – ankstyvoji neuroboreliozė: limfocitinis meningoradikulitas su radikulinius skausmu, gali būti ir parezė, kaukolės neuritai (dažniausiai n.facialis parezė). Taip pat Laimo liga sukelia atramos-judėjimo aparato, širdies, odos bei akių pažeidimus bei uždegimus.
Laimo liga yra gydoma antibiotikais, specifinis gydymas priklauso nuo paciento sveikatos būklės, amžiaus bei ligos stadijos. Po taikyto gydymo maždaug 5 proc. sirgusiųjų Laimo liga tebejaučia raumenų, sąnarių skausmus ar nuovargį. Ši liga progresuodama ar netaikant reikiamo gydymo stipriai sutrikdo fizinę bei emocinę, psichinę žmogaus sveikatą. Atsižvelgiant pagal erkių aktyvumą, Lietuva yra laikoma didelio endemiškumo zona, todėl yra svarbu žinoti ir atnaujinti žinias apie erkių sukeliamas ligas, ypač pavasarį, kuomet erkės yra itin suaktyvėjusios. Skiepų nuo Laimo ligos nėra.
LAIMO LIGOS ATVEJAI ŠVENČIONIŲ RAJONE
Iš viso 2023 metais, Švenčionių rajone, nustatyti 69 Laimo ligos atvejai. Šia bakterine erkių platinama liga užsikrėtė 46 miesto ir 23 kaimo gyventojai.
Per pirmuosius tris 2024 metų mėnesius Laimo liga diagnozuota jau 39 rajono gyventojams. Iš kurių 23 miesto ir 16 kaimo gyventojų.
ERKINIS ENCEFALITAS
Žmogus erkinius encefalitu (EEV) užsikrečia įsisiurbus EEV infekuotai erkei. Žmogus yra galutinis šeimininkas, kadangi jis nebegali perduoti EEV 15 neinfekuotoms erkėms, kitiems žmonėms ar gyvūnams dėl per žemo viruso lygio savo kraujyje. Taip pat EEV žmonės gali užsikrėsti vartodami infekuotų naminių gyvulių (karvių, ožkų) nepasterizuotą pieną ir iš tokio pieno pagamintus maisto produktus. Po užsikrėtusios erkės įkandimo, EEV pradeda daugintis lokaliai. Dendrinės (nuolat besidauginančios – Langerhanso) odos ląstelės yra pirmosios ląstelės, kuriose replikuojasi EEV ir iš ten patenka į limfmazgius. Pagrindiniai EEV infekcijos ,,taikiniai” centrinėje nervų sistemoje (toliau – CNS) yra neuronai [17], todėl EE susirgusiems asmenims dažniausiai pasireiškia įvairūs neurologiniai sutrikimai [8] (negalėjimas susikaupti, galvos skausmai, miego sutrikimai, padidėjęs jautrumas, retais atvejais gali pasitaikyti galūnių paralyžius, taip pat gali atsirasti psichikos arba elgesio sutrikimų.
ERKINIO ENCEFALITO ATVEJAI ŠVENČIONIŲ RAJONE
2023 metais, rajone, diagnozuoti 7 erkinio encefalito atvejai. Šia virusine erkių platinama infekcija užsikrėtė 3 miesto ir 4 kaimo gyventojai.
Per pirmus tris 2024 metų mėnesius erkinio encefalito atvejų nebuvo diagnozuota.
PROFILAKTIKOS PRIEMONĖS.
Erkinio encefalito galima išvengti, jeigu naudojamos erkių įsisiurbimo profilaktikos priemonės:
1. Skiepijimas erkinio encefalito vakcina (endeminėse teritorijose pati efektyviausia priemonė).
2. Repelentų naudojimas odai ir rūbams pagal gamintojo rekomendacijas.
3. Apsauganti apranga (ilgos rankovės, prigludusiais rankogaliais, ilgos kelnės, sukištos į kojines, apdorota repelentais).
4. Apsižiūrėjimas ar nėra įsisiurbusių erkių po veiklos gamtoje ir įsisiurbusių erkių šalinimas specialiu ar paprastu pincetu.
5. Vengti nepasterizuoto pieno produktų.




Atnaujinta 2018-03-16 21:15