NUSIŠYPSOK IR AŠ TAU PASAKYSIU, AR ESI SVEIKAS

Atgal

NUSIŠYPSOK IR AŠ TAU PASAKYSIU, AR ESI SVEIKAS

2024-03-20

NUSIŠYPSOK IR AŠ TAU PASAKYSIU, AR ESI SVEIKAS
Kovo 20-ąją yra minima Pasauline burnos sveikatos diena. Šios dienos tikslas – supažindinti visuomenę su burnos sveikatos svarba.
Sveiki dantys yra ne tik graži šypsena, bet ir svarbus viso kūno sveikatos komponentas. Dantų problemos tikrai turi įtakos įvairių organų ir sistemų veiklai. Todėl reguliari burnos higienos priežiūra padės išvengti daugelio ligų ir išlaikyti sveikatą ilgus metus.
Žmogaus burnos ertmėje gyvena daugybė įvairių mikroorganizmų. Jie nusėda ant dantų, dantenų, liežuvio ir žandų gleivinės. Mikrobų ir jų medžiagų apykaitos produktai sukelia nemažai dantų problemų, o patekusios į organizmą bakterijos išprovokuoja virškinimo trakto problemų vystymąsi.
Kaip išlaikyti sveikus dantis ir visą burnos ertmę?
• Pagrindinė taisyklė yra higiena. Tai apima dantų valymą du kartus per dieną, burnos skalavimą po valgio, tarpdančių ir dantenų valymą bei liežuvio paviršiaus valymą specialiu grandikliu.
• Antra taisyklė: reguliarūs profilaktiniai vizitai pas odontologą. Tai daryti reikėtų kas šešis mėnesius, net jei nėra nusiskundimų, neskauda. Juk kuo anksčiau liga nustatoma, tuo lengviau ją gydyti.
Kai po ranka neturite dantų šepetėlio, pavalgę galite naudoti papildomas higienos priemones: burnos skalavimo skystį, burnos gaiviklį ar kramtomąją gumą (bet ne ilgiau kaip 5 minutes).
Puikus būdas palaikyti gerą dantų ir burnos ertmės sveikatą namų sąlygomis yra irigatoriaus naudojimas. Burnos irigatorius – prietaisas, kuris purškia vandens srovę ir jos dėka yra pašalinamos dantų apnašos, ar bakterijos. Lyginant šiuos tarpdančių ploviklius su dantų siūlu, burnos irigatoriai tarpdančius valo efektyviau ir patogiau. O sergantiems periodonto ligomis, šie prietaisai yra puikus pasirinkimas, nes tarpdančių valymas pulsuojančia srove yra pritaikytas sergantiems šiomis ligomis.
Nerekomenduojama naudoti medinių dantų krapštukų, nes jie dažnai lūžta ir gali pažeisti dantenas.
Dantų pastos pasirinkimas
Dantų pastos yra higieninės, gydomosios ir profilaktinės bei balinančios. Priklausomai nuo dantų ir dantenų būklės, produktą reikėtų parinkti kartu su specialistu – odontologu ar higienistu – kiekvienam žmogui individualiai. Pavyzdžiui, nuo dantenų uždegimo skiriamos priešuždegiminės dantų pastos, kuriose yra vaistažolių, antibakterinių medžiagų, vitaminų, fermentų.
Jei jūsų dantys jautrūs, pasta turi būti mažai abrazyvi. Jei burnos ertmė sveika, galite naudoti kasdienę higieninę pastą turinčią mineralų, augalinių priedų.
Balinančios dantų pastos yra labai abrazyvinės ir netinka kasdieniam naudojimui, nes gali suplonėti emalis, sukelti dantų jautrumą ir dantenų kraujavimą. Ši pasta naudojama tik 2 kartus per savaitę.
Šepetėlio pasirinkimas
Dantų šepetėlio pasirinkimas taip pat priklauso nuo burnos ertmės būklės, esamų ligų, ortodontinių darinių, implantų, breketų buvimo. Pirmiausia reikia pasikonsultuoti su specialistu. Yra tokie dantų šepetėlių tipai kaip mechaniniai, elektriniai, ultragarsiniai, ortodontiniai, joniniai.
1. Kuo daugiau šerelių, tuo geriau nuvalomos apnašos.
2. Darbinė dantų šepetėlio dalis neturi būti didelė – 2-2,5 cm ilgio, kad būtų lengva išvalyti visas sunkiai pasiekiamas vietas.
3. Jei yra dantų pažeidimai, padidėjęs dantų ir dantenų jautrumas, kraujavimas, reikėtų rinktis minkštą dantų šepetėlį.
4. Vidutinio kietumo dantų šepetėlis (vidutinis) laikomas populiariausiu ir naudojamas nesant uždegiminių procesų burnos ertmėje ar kitų nusiskundimų.
5. Kietą šepetėlį naudoja rūkaliai ir kavos mėgėjai, taip pat žmonės, kenčiantys nuo dantų akmenų susidarymo. Tokio tipo šepetėlius gali naudoti tik turintys tvirtą emalį.
6. Elektriniai dantų šepetėliai neturi ypatingų pranašumų prieš įprastus. Tokį šepetį draudžiama naudoti tiems, kurie turi karūnėlių, dantenų ir burnos gleivinės ligų, yra padidėjęs emalio jautrumas ir kt.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Pastebėjus nedidelius burnos ertmės patinimus, opas, erozijas, burnos gleivinės, liežuvio audinių spalvos ir tekstūros pokyčius, sausumą, deginimą, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją! Yra didelė burnos vėžio rizika. Dažnos vėžio priežastys yra rūkymas, alkoholizmas ir lėtinės gleivinės traumos.
Prevencija susideda iš savalaikio dantų ir ikivėžinių ligų gydymo, dantų apnašų pašalinimo, žalingų įpročių atsisakymo ir burnos higienos palaikymo.




Atnaujinta 2018-03-16 21:15