Vaiko atėjimas į pasaulį yra džiaugsmingas laikotarpis moters ir šeimos gyvenime. Vis dėlto vidutiniškai penktadalis moterų po gimdymo maždaug šešis mėnesius ar netgi metus laiko patiria įvairių psichologinių ir emocinių sunkumų, o tai turi stiprų neigiamą poveikį pačios moters funkcionavimui. Viena labiausiai ištirtų motinos emocinių sunkumų ir vaiko sveikatos sąsajų sričių yra pogimdyminė depresija. Ši depresija gali būti pirmoji moters gyvenime arba pasikartoti moterims, kurios anksčiau jau yra sirgusios depresija ar kitais emociniais sutrikimais.
Sumažėjęs progesterono kiekis ankstyvuoju pogimdyminiu periodu skatina nemigą. Hormonų ir miego pokyčiai per pirmuosiu 3 mėnesius po gimdymo yra galimas pogimdyminės depresijos rizikos faktorius.
Kokie yra pagrindiniai pogimdyvinės depresijos požymiai?
Pogimdyvinės depresijos požymiai kiekvienam žmogui gali pasireikšti skirtingai. Esminiai pogimdyvinės depresijos simptomai yra:
1. Neslėpkite savo jausmų. Pasidalinkite savo emocijomis su partneriu, su artimaisiais ar su kitomis motinomis.
2. Kreipkitės į psichologą. Specialistas padės pajusti džiaugsmą motinystėje ir sukurti ryšį su savo mažyliu.
3. Atraskite laiko sau. Poilsis ir grįžimas prie hobių gali padėti pasijusti geriau. Paprašykite partnerio pasaugoti kūdikį ar suraskite auklę ir bent trumpam išeikite iš namų pasimėgauti mylima veikla.
4. Venkite vienatvės. Nors kartais gali nesinorėti bendrauti su žmonėmis, susitikite su artimaisiais, draugais, neatsisakykite jų pagalbos. Net trumpas nuoširdus pokalbis, pasidalinimas savo jausmais ir potyriais gali padėti vėl pasijusti žmogumi.
5. Sveika gyvensena. Sveikatai naudingi kasdieniai įpročiai leis kūnui greičiau grįžti į normalias vėžes ir stabilizuotis emociškai. Pasistenkite maitintis sveikai, išeikite į lauką pasivaikščioti, pailsėkite.
Kaip gali padėti partneris, šeimos nariai ar draugai?
Gyd. Psichoterapeutė Goda Andriukonienė
Tel. nr. +370 696 35 315
Psichologė, psichoterapeutė Svetlana Maliuševskaja
Tel. nr. +370 605 03 310
Parengta remiantis: POGIMDYMINIŲ DEPRESINIŲ SUTRIKIMŲ ANKSTYVOJI DIAGNOSTIKA - EFEKTYVIOS PREVENCIJOS PAGRINDAS Asta Dervinytė-Bongarzoni, Alvydas Navickas
ŠVENČIONIŲ RAJ. SAVIVALDYBĖS
VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS
Juridinio asmens kodas 301700695
Adresas: Strūnaičio g. 3, Švenčionys
Tel. (8~387) 206 08
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |