Širdis - mūsų variklis!

Atgal

Širdis - mūsų variklis!

2023-09-29

Širdies sveikata vaidina svarbų vaidmenį pilnaverčiame žmogaus gyvenime. Širdies ir kraujagyslių ligos užima pirmąją vietą tarp žmonių mirtingumo priežasčių pasaulyje, įskaitant ir Lietuvą. Ir, deja, tokios ligos vis jaunėja. Širdies ir kraujagyslių ligų statistika lūdnoka: per 2022 m. Lietuvoje nuo kraujotakos sistemos ligų mirė 22503 asmenys, iš jų Švenčionių rajono savivaldybėje 285. Pagrindinis vaidmuo čia tenka koronarinei širdies ligai ir arterinei hipertenzijai su jos komplikacijomis – miokardo infarktu ir insultu.

Organizmo organų ir sistemų būklė, taigi ir žmogaus gyvenimo trukmė, priklauso nuo tinkamo širdies ir visos širdies ir kraujagyslių sistemos veiklos.

Nesveikas gyvenimo būdas, dėl kurio išsivysto širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, dažniausiai išsivysto vaikystėje ir paauglystėje, o su amžiumi rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis tik didėja.

Rizikos veiksniai, neigiamai veikiantys širdies ir kraujagyslių sistemą: nepakankamas fizinis aktyvumas, nesveika mityba ir nutukimas, žalingas alkoholio ir tabako vartojimas, neigiamų emocijų buvimas.

Širdies ir kraujagyslių ligų prevencija turėtų prasidėti dar vaikystėje. 

Taisyklės padėsiančios sustiprinti širdį:

1 taisyklė. Fizinis aktyvumas!

Mažas fizinis aktyvumas sukelia širdies raumens silpnumą. Širdis negali visiškai susidoroti su savo funkcijomis, atsiranda sutrikimų. Fizinis aktyvumas širdžiai tiesiog būtinas: mankšta, plaukimas, ėjimas, važiavimas dviračiu, pasivaikščiojimai gryname ore, sunkus darbas. Toks fizinis aktyvumas stiprina širdies ir kvėpavimo sistemą, normalizuoja kraujospūdį, mažina cholesterolio ir cukraus kiekį kraujyje.

Reguliarus fizinis krūvis sumažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką 3 kartus . Norint išvengti širdies ir kraujagyslių ligų, būtinas fizinis aktyvumas, o širdis – kaip ir bet kuris raumuo – reikalauja fizinio pasirengimo.

Aktyvus gyvenimo būdas reiškia stiprią ir sveiką širdį!

 

2 taisyklė. Sveika mityba!

Tinkama mityba yra svarbi sveikos gyvensenos dalis. 

  • Nevartokite cukrumi saldintų vaisvandenių bei vaisių sulčių – geriau rinkitės vandenį ar nesaldintas sultis.
  • Keiskite saldžias, cukraus pagrindu pagamintas vaišes šviežiais vaisiais.
  • Suvalgykite bent 5 porcijas (viena porcija atitinka pilną saują) vaisių ir daržovių per dieną – pastarieji gali būti švieži, šaldyti, konservuoti ar džiovinti.
  • Ribokite alkoholio vartojimą arba visai jo atsisakykite.
  • Ribokite perdirbtus ir fasuotus produktus, kurie turi daug druskos, cukraus ir riebalų.

 

Sveika mityba gali žymiai sumažinti širdies ligų riziką.

 

3 taisyklė. Atsisakykite žalingų įpročių!

Rūkymas yra pagrindinis širdies priešas. Nikotinas padidina cholesterolio kiekį kraujyje ir naikina kraujagysles. Tabako dūmuose yra didžiulis kiekis kancerogenų, galinčių sukelti aterosklerozę. Surūkius vieną cigaretę, pakyla kraujospūdis, todėl padidėja kraujo krešulių ir arterijų užsikimšimo rizika. Vazokonstrikcija (kraujagyslių susiaurėjimas) rūkymo metu sukelia deguonies badą – hipoksiją. Tiems, kurie surūko kelias cigaretes per dieną, insulto ir infarkto rizika padidėja dvigubai. O nikotinas, esantis cigaretėse, kaupiasi ir nusėda bronchuose bei plaučiuose.

Besaikis ir dažnas alkoholinių gėrimų bei alaus vartojimas gali pažeisti širdies raumenis ir kraujagysles. Gali atsirasti širdies ritmo ir veiklos sutrikimų. Ateityje gali išsivystyti kardiomiopatija ir įvairūs negrįžtami širdies ir kraujagyslių sistemos struktūros ir veiklos sutrikimai.

 

4 taisyklė. Išmokite valdyti stresą!

Stresas ir neigiamos emocijos neigiamai veikia širdies sveikatą. Dėl šių reiškinių gali padidėti kraujospūdis ir padidėti širdies raumens apkrova. Streso ir neigiamų emocijų kasdieniame gyvenime išvengti neįmanoma, tačiau išmokti su jomis susidoroti – visai įmanoma.

Turite išmokti tinkamai ilsėtis. Sveikas miegas trunka 7-8 valandas. Norėdami pagerinti miego kokybę, stenkitės eiti miegoti ir keltis tuo pačiu metu, o prieš miegą nustokite žiūrėti televizorių ir naršyti socialiniuose tinkluose.

Norint anksti nustatyti širdies ligas, - svarbu reguliariai tikrintis sveikatą.

Pagrindinius būdus, kaip sumažinti širdies ligų riziką, turėtumėte kontroliuoti JŪS, o ne gydytojas!

Širdies ir kraujagyslių sistemos ligų profilaktikai prireiks ne specialių tablečių, o tiesiog atsakingo požiūrio į save ir savo organizmą, ir žinoma į savo širdį.

 

Pasaulio širdies federacijos duomenimis, 80% širdies ligų atvejų galima išvengti sveikai gyvenant!

 

 





Atnaujinta 2018-03-16 21:15