ONKOLOGINĖS LIGOS
CUKRINIS DIABETAS
Tyrimai parodė, kad 1 tipo cukriniu diabetu sergančių žmonių, besilaikančių daug skaidulų turinčios dietos, gliukozės kiekis kraujyje yra mažesnis. Pacientai, sergantys II tipo cukriniu diabetu, gali pagerinti cukraus, lipidų ir insulino kiekį kraujyje. Vienoje grybų porcijoje yra apie 3 g skaidulų. Tai taip pat naudinga virškinimo sistemai ir sumažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis bei metaboliniu sindromu.
KŪNO SVORIO VALDYMAS IR SOTUMAS
Maistinės skaidulos vaidina svarbų vaidmenį kontroliuojant kūno svorį, funkcionuoja kaip „užpildas“ virškinimo sistemoje. Grybų ląstelių sienelėse yra 2 rūšių maistinių skaidulų: beta gliukanų ir chitino. Jie didina organizmo sotumą ir mažina apetitą, taip prisidedant prie suvartojamų kalorijų kiekio mažinimo.
KAIP DAŽNAI IR KIEK GALIMA SAUGIAI VALGYTI GRYBŲ?
Manoma, kad grybų geriau vartoti ne daugiau kaip 100-150 g 2 kartus per savaitę ir tik po terminio apdorojimo, kuris sunaikina agaritino toksiną, esantį beveik visuose, įskaitant valgomuosius grybus.
AR VAIKAI GALI VALGYTI GRYBUS IR NUO KOKIO AMŽIAUS?
Grybai yra gana sunkiai virškinamas produktas, turintis tam tikrų toksinių medžiagų, todėl jaunesniems nei 7 metų vaikams grybai yra kontraindikuotini.
DĖL KOKIŲ LIGŲ GERIAU ATSISAKYTI GRYBŲ?
Grybai vartoti draudžiama sergant ūmiomis lėtinėmis virškinamojo trakto ligomis arba joms paūmėjus (ūminis ir lėtinis gastritas, pepsinė opa, kolitas, duodenitas, pankreatitas, taip pat inkstų ir kepenų nepakankamumas).
APSINUODIJIMAS VALGOMAIS GRYBAIS
Kaip jau minėjome grybai yra sudaryti iš chitino – medžiagos, kuri yra sunkiai virškinama. Su grybuose esančiu chitinu ypač sunkiai susidoroja vaikų iki 7 metų, senyvo amžiaus ir jautrią virškinimo sistemą turinčių žmonių virškinamo sistema. Šie žmonės suvalgę valgomųjų grybų, po kelių valandų, gali pajusti tokius simptomus, kaip:
APSINUODIJIMAS NUODINGAIS GRYBAIS
Pirmieji požymiai apsinuodijus nuodingais grybais gali būti panašūs į valgomųjų grybų ar įprastai mitybai nenaudojamų nenuodingų grybų (šungrybių), sukeltas sveikatos problemas. Taigi, pirmieji ir dažniausi nuodingų grybų sukelti sveikatos sutrikimai, atsiradę praėjus kelioms valandoms ar net sekančią dieną, kai buvo valgyta grybų yra:
Vėlyvesni simptomai priklauso nuo to kokios rūšies grybas buvo suvalgytas ir kokios nuodingos medžiagos jame buvo ir tai gali būti:
APSINUODIJIMAS NUODINGIAUSIAIS LIETUVOS GRYBAIS
Patys nuodingiausi Lietuvoje augantys grybai yra žalsvoji ir blyškioji musmirės. Sunkius ir net mirtinus susirgimus sukelia šiuose grybuose esantis nuodas Amatoksinas, kuris nepakinta grybus verdant, sūdant, džiovinant, konservuojant ar kitaip apdorojant juos. Dėl amatoksino poveikio išsivysto sunkūs kepenų pažeidimai. Amatoksino aptinkama ir kituose nuodinguose grybuose: smailiažydėje žvynabudėlėje ir eglinėje kūgiabudėje.
PIRMOJI PAGALBA APSINUODIJUS GRYBAIS
PATARIMAI GRYBAUTOJAMS IR GRYBŲ MĖGĖJAMS
Parengė: visuomenės sveikatos specialistė, vykdanti visuomenės sveikatos stebėseną Raminta Kiškėnienė.
Naudoti šaltiniai:
ŠVENČIONIŲ RAJ. SAVIVALDYBĖS
VISUOMENĖS SVEIKATOS BIURAS
Juridinio asmens kodas 301700695
Adresas: Strūnaičio g. 3, Švenčionys
Tel. (8~387) 206 08
Mūsų svetainė naudoja slapukus (cookies). Šie slapukai skirti rinkti statistiką ir tobulinti svetainės veikimą bei parinkti tik Jums skirtą reklamą.
Jei Jūs sutinkate su šiems tikslams naudojamais slapukai, spauskite "sutinku" ir toliau naudokitės svetaine.
Užklausos formos veikimui naudojame Google Recaptcha, kuris padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia spam tipo informaciją.
Todėl, kad užtikrintume šios užklausos formos veikimą, jūs turite pažymėti "sutinku su našumo slapukais".
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti ir yra ištinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti svetainės lankomumą ir duomenų srauto šaltinius tam, kad galėtume sužinoti ir patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės "Google Analytics" statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai, naudojami trečiųjų šalių, kad galėtume pateikti reklamą, atitinkančia jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją, apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti tai kuo jūs domitės, tokiu būdu galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |