Ar bendruomenę reikia mokinti teikti pirmąją pagalbą?
 


Ketvirtadienis, 11 Rugpjūtis 2011 07:54

Profilaktiniai patikrinimai padeda laiku nustatyti sveikatos sutrikimus, įvertinti vaiko ūgį, svorį, fizinio išsivystymo bei kūno masės indeksą, kraujospūdį, klausos ir regos būklę, o svarbiausia anksti išaiškinti ligas. Gydytojas nustato, kokiai fizinio ugdymo grupei yra priskirtas vaikas, kad per kūno kultūros pamokas neįvyktų nelaimingų atsitikimų, traumų ar net mirties atvejų. Patikrinus savo vaiko sveikatą žinosite ar jo skeleto ir raumenų sistemos vystosi teisingai, ar neserga lėtinėmis ligomis. Gydytojas nustatys koks maksimalus fizinis krūvis nekenkia jūsų vaiko sveikatai.
Aktualia vaikų problema išlieka įvairūs alergenai. Vaikas mokykloje gali suvalgyti maisto produktų, kurie gali sukelti alergijos priepuolį ir jei sveikatos priežiūros specialistai ir mokytojai nežinos, kam vaikas yra alergiškas negalės padėti ištikus priepuoliui. Taip pat gydytojas apžiūrės jūsų vaiko dantukus, atliks kraujo tyrimus. Pastaruoju metu  Lietuvoje daugėja įvairaus amžiaus nutukusių vaikų, dažniausiai tai lemia netinkami mitybos įpročiai. Tačiau  neracionali mityba, tai ne vienintelė priežastis nutukti. Maži vaikai didelį svorį gali turėti dėl tam tikrų ligų:
·    esant endokrininiams sutrikimams (sergant diabetu, skydliaukės nepakankamumu);
·    sutrikus antinksčių veiklai, medžiagų apykaitai;
·    dėl centrinės nervų sistemos ir psichinių susirgimų;
·    streso;
·    kai kurių įgimtų ligų.
Moksliniais tyrimais yra įrodyta, kad apie 13 proc. mokyklinio amžiaus vaikų arterinis kraujospūdis jau yra padidėjęs. Profilaktinis mokinių sveikatos patikrinimas – tai puiki proga pamatuoti jiems arterinį kraujospūdį.
Jei mokinys turi sveikatos sutrikimų šeimos gydytojas pateiks rekomendacijas dėl fizinio krūvio, mitybos, regos, vengtinų alergenų ir kt. Už rekomendacijų, kurias nurodo vaiko sveikatos pažymėjimą išrašantis šeimos gydytojas ar pediatras, laikymąsi atsako pats vaikas, jo tėvai ar globėjai, o mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistas padės užtikrinti šių rekomendacijų įgyvendinimą švietimo įstaigoje.
Negavę visos informacijos apie mokinio sveikatą, mokytojai negali parinkti mokiniams individualaus mokymosi krūvio, atitinkančio jo sveikatos būklę, o mokyklose dirbantiems visuomenės sveikatos priežiūros specialistams bus sudėtinga užtikrinti tinkamą sveikatos priežiūrą, mokymosi proceso ir mitybos organizavimo kontrolę. Be to mokyklose vaikai jau nebeskiepijami. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai privalo priminti tėvams, nuo kokių ligų reikia paskiepyti ar revakcinuoti jų vaiką pagal amžių. Skiepai atliekami toje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurią asmuo yra pasirinkęs. Ši atsakomybė tenka ir šeimos gydytojui, išduodančiam pažymą apie vaiko sveikatos būklę.
Kadangi tėveliai yra pirmieji, į kurių rankas patenka sveikatos pažyma, būtent jie turėtų sekti, kad visos pažymos grafos būtų užpildytos ir būtų atlikti visi tyrimai. Tik išsamiai atlikti sveikatos patikrinimai leis visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, bei mokytojams tinkamai pasirūpinti  jūsų vaiku, o esant reikalui suteikti būtiną pirmąją pagalbą. Tad nedelskite ir vaiko sveikatą patikrinkite kuo greičiau.