Ar bendruomenę reikia mokinti teikti pirmąją pagalbą?
 


Trečiadienis, 02 Rugpjūtis 2017 13:38

Mokinio sveikatos pažymėjimų reikalaujama kasmet, todėl tiek moksleiviams, tiek jų tėveliams tai ne naujiena. Didžiausia klaida, kurią daro tėvai, globėjai dėl vaikų sveikatos patikrinimo yra ta, kad profilaktinį sveikatos patikrinimą jie palieka paskutinėms dienoms, patys atsainiai (formaliai) žiūri į šį patikrinimą ir nepageidauja atlikti visų reikalingų tyrimų, nepasidomi ar visos pažymos grafos yra užpildytos ir ar surašytos rekomendacijos.
Norime priminti, kad jeigu šiais metais ikimokyklinio ar mokyklinio amžiaus vaikui jau buvo atliktas sveikatos patikrinimas ir pažyma yra pristatyta į ugdymo įstaigą, jei neatsirado naujų sveikatos sutrikimų, tuomet pakartotinai sveikatos patikrinimo iki rugsėjo 15 dienos atlikti nereikia – pažyma galioja vienerius kalendorinius metus.
Dėl moksleivio sveikatos pažymos reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją įprasta tvarka: iš anksto užsiregistruoti bei atvykti nurodytu laiku. Svarbu atminti, kad vaikus iki 16 metų pas medikus turi palydėti tėvai – be tėvų sutikimo vaiko sveikatos tikrinti negalima. Tai daroma ne tik remiantis teisės aktais, tačiau ir dėl vaiko gerovės – juk vaikas atėjęs pas gydytoją gali pamišti pasakyti apie kažkokius sveikatos sutrikimus, o kartais ir sąmoningai juos nutylėti. Tėvų pareiga, atvykus pas gydytoją, papasakoti apie vaiko sveikatą, dažniausiai jį puolančias ligas, nes gydytojas vertina ne tik bendrą vaiko sveikatos būklę, bet ir stengiasi įžvelgti kitas, galbūt tik prasidedančias ligas.
Reikia žinoti, kad dantų būklę turi įvertinti gydytojas odontologas (dantų gydytojas).
Rekomenduotina atvykti pas savo šeimos gydytoją jau pasitikrinus dantų būklę. Profilaktinio patikrinimo metu pamatuojamas ūgis, svoris, patikrinama rega, laikysena, išmatuojamas kraujospūdis, esant kokių nors nusiskundimų vaikas siunčiamas pas gydytojus specialistus. Turi būti atlikti kraujo ir šlapimo tyrimai, tačiau jei tokie tyrimai buvo atlikti mažiau nei prieš metus ir nenustatyta pakitimų, tyrimų nereiktų kartoti. Tėvai turi atkreipti dėmesį, kad gydytojas nurodytų kokią fizinio pajėgumo grupę mokinys galės lankyti. Taip pat turi būti nurodytos rekomendacijos, jei mokinys turi sveikatos sutrikimų: dėl fizinio krūvio, dėl mitybos, dėl regos, vengtinų alergenų ir panašiai.
Laiku pristatytos pažymos yra labai svarbios, nes, neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokyklų visuomenės sveikatos specialistai, mokytojai, bei mokyklos administracija negali užtikrinti, kad ugdymo proceso metu nebus jai pakenkta.