Ar bendruomenę reikia mokinti teikti pirmąją pagalbą?
 


Pirmadienis, 31 Liepa 2017 15:11

Žmogaus kūnas susideda iš vandens, riebalų, raumenų, baltymų ir mineralų. Didėjant kūno riebalų ir liesosios kūno masės santykiui, taip pat didėja ir pavojus sveikatai. Esant per dideliam riebalų kiekiui, ypač juosmens srityje, yra didesnė rizika susirgti cukriniu diabetu, padidėti kraujospūdžiui ar cholesterolio kiekiui kraujyje. Tai didina tikimybę susirgti vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis, kurios yra dažniausios suaugusiųjų mirties priežastys, be to, yra glaudžiai susijusios su nutukimu. Skatinimas sveikai maitintis dabar yra daug svarbesnis nei kada nors anksčiau. Moksliniai tyrimai patvirtino, kad nesveika mityba sąlygoja lėtines ligas: cukrinį diabetą, širdies ligas ir nutukimą. Siekiant numatyti pavojų sveikatai, svarbu yra laiku nustatyti kūno sudėties pakitimus. 

Pakitusi kūno sudėtis sąlygoja: 2 tipo cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių ligas, nugaros skausmus, tulžies pūslės ligas (tulžies akmenligę), padidėjusį kraujospūdį, inkstų veiklos sutrikimus, padidėjusį cholesterolio, trigliceridų kiekį, osteoartrozę (sąnarių, ypač stuburo apatinės dalies, klubo ir kelio, uždegimus ir skausmus), kvėpavimo takų ligas, postmenopauzinius negalavimus, miego apnėją kai kurias vėžines ligas (krūties, gimdos, kiaušidžių, storosios žarnos, prostatos), nuovargį, šlapimo nelaikymą, depresiją, riebalų kaupimąsi kepenyse ir uždegimą.

Seniūnijų gyventojai turėjo galimybę nemokamai:
• Pasitikrinti kūno kompozicijos analizatoriumi ir kraujospūdžio matuokliu.
Akcijos metu gyventojai galėjo sužinoti: savo kūno masės indeksą, riebalų ir kūno skysčių procentinę dalį, visceralinių (vidinių) riebalų lygį, raumenų ir kaulų masę, bazinę medžiagų apykaitą, metabolinį amžių ir kraujospūdį. Gyventojai gavo individualias konsultacijas sveikos gyvensenos klausimais.

Kūno sudėties analizė rekomenduojama:
Turint antsvorį:
 tiek vyrams, tiek moterims, tiek vaikams;
 besilaikantiesiems dietos;
 moterims po gimdymo.
Sergantiesiems:
 hipertenzija;
 cukriniu diabetu;
 cerebriniu paralyžium;
 hiperlipidemija.
Kitais atvejais:
 fizinių treniruočių efektyvumo įvertinimui;
 postmenopauzinio tarpsnio moterims;
 stebint vaikų vystymąsi;
 reabilitacijos metu.

• Susipažinti su pirmos pagalbos teikimo principais
Kasmet tūkstančius gyvybių būtų galima išgelbėti, jeigu šalia nukentėjusiųjų būtų žmogus, mokantis suteikti pirmąją pagalbą. Deja, atlikti tyrimai rodo, kad tik nedaugelis žmonių kritinę akimirką žinotų ir mokėtų suteikti realią pagalbą. Siekiant tikslo informuoti kuo didesnę rajono gyventojų dalį apie pirmos pagalbos žinojimo ir jos teikimo svarbą, akcijos metu gyventojai buvo supažindinti ir su pirmos pagalbos teikimo principais, esant įvairiems sutrikimams: apsinuodijimui, miokardo infarktui, insultui, epilepsijai, anafilaksiniam šokui, šilumos smūgiui, nušalimui, kraujavimui ir kt. Dalyviams buvo demonstruojama pradinio gaivinimo technika, mokomasis defibriliatorius ir naudojimosi juo principai. Mokomosios užspringimo liemenės pagalba pademonstruotas Heimlicho manevras.
Akcija planuojama vykdyti likusiose rajono seniūnijose bei bendruomenėse.

Parengė visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Raminta Kiškėnienė  

 


 

3 pav. akcija - inok savo skaiius pabrads seninijoje 1pav. akcija - inok savo skaiius strnaiio seninijoje 2 pav. akcija - inok savo skaiius labanoro seninijoje 4 pav. akcija - inok savo skaiius sari seninijoje 20170613 102527 20170613 134444 20170621 110426 wp 20170613_11_39_25_pro 20170621 130906 20170621 145617 20170711 172543