Ar bendruomenę reikia mokinti teikti pirmąją pagalbą?
 


Antradienis, 27 Kovas 2012 09:04

 

TUBERKULIOZĖ - KLASTINGA LIGA

stop tb
Kovo 24 – ąją  minima Pasaulinė tuberkuliozės (TB) diena, skirta geriau informuoti  gyventojus apie šią pavojingą ligą.
Tuberkuliozė  -  viena labiausiai paplitusių, pavojingų ir brangiai kainuojančių gydyti visuomenės infekcinių ligų, kurios gydymas  užtrunka nuo 6 mėnesių  iki kelių metų. Maždaug trečdalis žemės gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės sukėlėju. Aktyvia tuberkuliozės forma kasmet suserga 8-10 milijonai žmonių ir, nepaisant naujų gydymo metodų, apie 2 milijonai miršta. PSO Europos regioninis biuras Lietuvą priskyrė Europos šalims, kuriose ši liga labiausiai paplitusi. Iš 27 Europos Sąjungos šalių sergamumas tuberkulioze didesnis yra tik Rumunijoje. Lietuvoje sergamumas tuberkulioze nemažėja, nors pastaraisiais metais stabilizavosi.
Švenčionių rajone 2010 m. buvo išaiškinti 23 nauji aktyvios tuberkuliozės atvejai, t.y. 8 atvejais daugiau nei 2009 m. 2010 m. 100 000 rajono gyventojų teko 77,8 nauji aktyvios tuberkuliozės atvejai, šalyje – 47,9 atv.

Skaityti daugiau...
 
Pirmadienis, 24 Spalis 2011 13:26

EUROPOS SVEIKOS MITYBOS DIENA
mityba
   Lapkričio 8 d. minima Europos sveikos mitybos diena. Šią dieną Europos šalyse visuomenė skatinama maitintis sveikai, organizuojami renginiai, kuriuose pasakojama apie tinkamos mitybos principus.
   Sveika mityba yra tokia, kai organizmas gauna visų jam reikalingų medžiagų ir energijos idealiam svoriui ir funkcionalumui palaikyti. Pagrindiniai netinkamos mitybos padariniai – antsvoris, nutukimas arba priešingai – organizmo nualinimas, anoreksija. Sveika mityba sumažina riziką susirgti lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis – nes sveikatą labiausiai, 50 proc., lemia gyvenimo būdas, kuriame net 80 proc. užima mityba. Palyginkime, paveldimumas sveikatą lemia 20 proc., o medicininė pagalba –  10 proc. Taigi sveika mityba yra sveikatos pagrindas.
Pagrindiniai sveikos mitybos principai:
1. Saikingumas. Net ir būtina maisto medžiaga, jeigu jos vartojama per daug, yra kenksminga sveikatai.
2. Įvairumas. Reikia valgyti kuo įvairesnį maistą, nes tada su maistu organizmas gauna daugiau reikalingų maistinių medžiagų.
3. Subalansuotumas. Mitybos subalansavimas – tai tinkamas baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų, mineralinių medžiagų santykis.

Skaityti daugiau...
 
Pirmadienis, 17 Spalis 2011 08:02

NACIONALINIS KONKURSAS „BLAIVI KLASĖ″ PASIRENGĘS STARTUOTI

blaivi klase

   Nacionalinis konkursas „Blaivi klasė“ išaugo iš prieš tai 5 metus sėkmingai visoje Europoje rengto konkurso „Nerūkanti klasė“. Pastarasis buvo skirtas rūkymo prevencijai, o per konkurso gyvavimo metus jame dalyvavo daugiau nei 20 tūkstančių mokinių.

    Atsižvelgiant į kintančią jaunimo legalių ir nelegalių narkotinių medžiagų vartojimo situaciją, nuo 2010 m. pradėtas organizuoti Nacionalinis konkursas „Blaivi klasė“. Pirmus metus rengtame naujo formato konkurse jau dalyvavo daugiau kaip 3,5 tūkst. aštuntokų iš 150 Lietuvos mokyklų, kurie noriai propagavo blaivios klasės idėją. Konkurse ir šiemet numatomos prevencinės veiklos, susijusios su tabako, alkoholio, taip pat nelegalių narkotinių medžiagų vartojimu. Konkursas skirtas Lietuvos švietimo ir ugdymo įstaigų 8-ųjų klasių mokiniams.
   Pagrindinis konkurso tikslas: siekti pagerinti mokinių, jų tėvų, specialistų ir visos bendruomenės žinias apie legalių ir nelegalių narkotinių medžiagų poveikį sveikatai, formuoti sveikos gyvensenos nuostatas, skatinant nepradėti vartoti, o vartojančius nutraukti vartoti psichoaktyviąsias medžiagas.
   Blaivi klasė – tokia klasė, kurioje mokosi sveiki, pozityviai mąstantys, nuo bet kokių kvaišalų nepriklausomi mokiniai. Blaivus mokinys – tai nei tabako, nei alkoholio, nei kitų psichoaktyviųjų medžiagų nevartojantis jaunuolis, kuris supranta narkotinių medžiagų keliamus pavojus, tausoja savo sveikatą, skatina taip elgtis kitus bendraamžius ir nepasiduoda jam primetamiems stereotipams.
   Konkursas organizuojamas pagal tarptautinę metodiką, jo efektyvumas yra patvirtintas tarptautinėmis mokslinėmis studijomis.

Konkursas vyks nuo 2011 m. spalio iki 2012 m. balandžio mėn.

Konkurso vykdytojai:
- oficialus koordinatorius: Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras,
- konkurso organizatoriai: savivaldybių/rajonų Visuomenės sveikatos biurai; Švietimo skyrių padaliniai.
- konkurso vykdymo partneriai: Lietuvos mokinių parlamentas; Studentų farmacininkų draugija.
Konkurso mokslinis konsultantas: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Profilaktinės medicinos katedra.
Konkurso metodiniai konsultantai: Valstybinis psichikos sveikatos centras; Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas; Kauno pedagogų kvalifikacijos centras; Nacionalinė tabako, alkoholio kontrolės koalicija.

Konkurso garbės globėja: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Konkurso finansiniai rėmėjai: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, Nuotykių parkas „Lokės pėda“ ir kiti privatūs rėmėjai.

 

 
Trečiadienis, 21 Rugsėjis 2011 12:36

SERGAMUMAS GRIPU IR ŪMIOMIS VIRŠUTINIŲ KVĖPAVIMO TAKŲ INFEKCIJOMIS (ŪVKTI) DIDĖJA. LAIKAS SKIEPYTIS!

Vasaros laikotarpiu buvo registruotas stabilus sergamumas gripu ir ŪVKTI, tačiau atšalus orams ir apgaulingai šviečiant saulutei,  rajone nuo 36-os metų savaitės (rugsėjo 5-11 d.) stebimi didėjantys sergamumo gripu ir ŪVKTI rodikliai.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Švenčionių skyriaus duomenimis 37 metų savaitę (rugsėjo 12-18 d.) gyventojų sergamumas siekė 28,7 atv. 10 000 gyventojų, prieš tai buvusią – 36 savaitę (rugsėjo 5-11 d.), sergamumas gripu ir ŪVKTI buvo 9,3 atv. 10 000 gyventojų.  Per šį laikotarpį sergamumas gripu ir ŪVKTI išaugo daugiau nei trigubai.
Gripu ir ŪVKTI daugiausiai sirgo vaikai. 37-ą metų savaitę iš 86-ių gripo ir ŪVKTI atvejų rajone  – 82 buvo vaikai  nuo 0 iki 17 metų.
Kas yra gripas?

Skaityti daugiau...
 
Trečiadienis, 24 Rugpjūtis 2011 08:23

KREPŠINIO TURNYRO ,,KAI MŪSŲ ŠIRDYS PLAKA IŠVIEN” NUGALĖTOJAI-VISI DALYVIAI

Krepšinio turnyras ,,Kai mūsų širdys plaka išvien'' - didžiausias šią vasarą šalyje surengtas renginys, kuriame dalyvavo daugiau nei 5000 vaikų iš visos Lietuvos. Projekte, kurio tikslas - didinti socialinės rizikos grupės vaikų užimtumą, fizinį aktyvumą ir puoselėti gražius tarpusavio santykius, dalyvavo 7-16 metų vaikai ir paaugliai, nepanorę vasaros atostogų metu likti be aktyvios veiklos.


Mūsų rajone vyko du šio gražaus projekto renginiai - rugpjūčio 1 d. Pabradės ,,Žeimenos” gimnazijos sporto aikštyne, o rugpjūčio 3 d. Švenčionių papildomo ugdymo centro sporto stadione. Renginio organizatorius- Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Savo sportinius gebėjimus aikštelėse demonstravo vaikai iš Pabradės miesto, Pabradės, Adutiškio, Svirkų, Švenčionių miesto seniūnijų.  Rajono pirmojo etapo renginiuose dalyvavo net 80 vaikų. Turnyro dalyviams norėjosi pasirodyti kuo geriau, nes laimėtojams buvo pažadėtas kelialapis į finalą Jonavoje. Visi dalyviai buvo apdovanoti Švenčionių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro įsteigtais prizais, o nugalėtojai pasipuošė Švenčionių Papildomo ugdymo centro medaliais. Žaidėjams nestigo kovinės dvasios, nes visus aistringai palaikė nemažas būrys sirgalių.
Rugpjūčio 11 d. Jonavoje įvyko nacionalinio krepšinio turnyro vaikams „Kai mūsų širdys plaka išvien“ finalas. Projektą,  įgyvendino Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija, Sveikatos apsaugos ministerija, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, savivaldybių Visuomenės sveikatos biurai, Krašto apsaugos ministerija, Kūno kultūros ir sporto departamentas bei Policijos departamentas.

 
<< Pradžia < Ankstesnis 41 42 43 44 45 46 47 48 49 Sekantis > Pabaiga >>

Puslapis 48 iš 49